2010. szeptember 29., szerda

I, Robot


NS-5 (kép innen)
Nem, nem az NS-5-re gondoltam. A US Robotics 2035-ös (eredeti) kampánya szerint ugyan a világ első teljesen automatizált háztartási kisegítője, a 3 törvény alapján programozták és Dr. Susan Calvin robopszichológus erőfeszítéseinek hála legalább az arcán tükröződnek érzelmek, mégsincs benne semmi emberi. Nyilván azért, mert robot.
Adott viszont Del Spooner, aki balesete után bekerült Dr. James Cromwell donor programjába. Kapott kezet, alkart, felkart, vállizületet és néhány bordát. És minden reggeli rutinja a súlyzózás. Ami meg is látszik rajta. Az én célom ugyan nem ez - bár nem tiltakoznék, ha hasonló mellékhatása lenne a napi kétszeri gyógytornának.

2010. szeptember 14., kedd

Ödenburger Mediterráneum

A Fő tér látványterve (kép innen)

Szeptember 11-e idén nem a 2001-es new york-i események évfordulója miatt emlékezetes a soproniak számára. Újra birtokba vehettük a megújult Fő teret. A több mint egymilliárd forint összköltségű projekt kivitelezési munkáinak ez a szakasza befejeződött. A Tűztoronyhoz tervezett múzeumi fogadóépület kialakítása, valamint a Várfalsétány egyes szakaszainak felújítása ugyan még várat magára, de a Fő tér belső világának szempontjából ezek kisebb jelentőségűek. A Községháza előtt hónapokig kiállított, valamint a projekt hivatalos honlapján megtekinthető látványtervek szerencsére nem azt a hangulatot adták vissza, mint amit a valóságban érezhetünk.

A Fő tér korábban (kép innen)
Mind a megrendelő, mind a tervezők elkerülték azokat a buktatókat, melyek a közösségi terek felújításának útját nehezítik. Vagyis nem burkolták olcsó térkővel - és ezzel együtt nem csúfították el - a barokk tér látképét, hanem az eredeti köveket fordították meg és rakták le újra. Remélhetőleg így újabb évtizedekre (évszázadokra?) biztosított a rusztikus látvány. A kőburkolat elemeinek megfordíthatósága máshol is szempont lett. A budapesti Belváros új főutcája projekt kapcsán nyilatkozta Budapest V. kerület polgármestere: "Ez a mostani burkolat az eddigi 3 cm helyett 10 cm vastag, ráadásul a kövek mindkét oldalát megmunkáltattuk. Így ha 20 év használat után az egyik oldal elkopik, egyszerűen megfordítjuk, és újabb húsz évre biztosítva van az új felület.". A miénk itt Sopronban nem csak 10 cm vastag és nem jár rajta sem busz, sem autó. Javasolnám viszont a lovasforgalom sűrítését. Hogy miért?


2010. szeptember 12., vasárnap

Vespa Scarbantianus

Mivel járjak munkába? Ezt a kérdést még a Budapesten töltött évek alatt is számtalanszor feltettem magamnak. Lehetőségek:

Napoli (kép innen)
  • autó - bármikor használhatod DE 1/2 óra dugóban üldögélés reggel, legalább ugyanennyi este + Kalib otthon a két kiskorúval, akikkel a kimozdulás kerületen kívülre = kálvária.
  • tömegközlekedés - akár ingyenesen, mert a Cafeteria választható eleme volt a BKV bérlet (még Bajnai-csomag előtt) DE jön, vagy nem; tömeg van, vagy nem; ráadásul nagyrészt ugyanabban a dugóban araszol, mint az autó, kivéve a villamost, amire át kell szállni, meg gyalogolni tőle vagy 1/4 órát.
  • kerékpár - szép helyen - a Városligeten át DE megizzadsz mire beérsz = tarts bent váltás ruhát + keress zuhanyzási lehetőséget, hacsak nem akarsz egész nap "illatozni". És még idényjellegű is.
  • robogó - tipikus olasz feeling - na jó, a Városliget kihagyva, ahová csak nem megyek be benzinüzeművel; de nincs dugó, sem parkolási díj DE a költözés előtt két héttel a társasház zárt mélygarázsából egy szombat hajnali 0:30-kor, biztonsági kamerák és kóddal nyiló kapu ellenére ellopták!
De ez már a múlt. A jelen továbbkattintás után olvasható.

2010. szeptember 11., szombat

Schwarzwaldklinik Twin Peaks-ben

Károly-kilátó (kép innen)
Véget ért a nyár. Ez nem a Várkerületen egységnyi alapterületre jutó esernyők számából, nem is a napi hőingadozásból derül ki, hanem abból, hogy a gyerekes családok már nem a strandok, hanem a kirándulóhelyek felé veszik az irányt. Mi sem másként.
Első utunk a Károly-kilátóhoz vezetett. Újra és újra meglepődöm azon, hogy minden milyen közel van ebben a városban. Borcsi még ki sem ejthette a száján az első "Mikor érünk már odaaa?!"-kérdést, már meg is érkeztünk. A parkolónál még kicsit győzködni kellett, hogy "Nem, most nem a Lővér Kalandparkba megyünk mászni, hanem a kilátóhoz piknikezni.", ami konkrétan a táskába készített csokitorta elfogyasztását jelentette a hegy tetején. A fák tövében tömegesen nyíló ciklámen, később pedig a sétaút mellett termő (és pont beérő) vadszeder aztán végleg elterelte a figyelmét.

"- Anyuuu...! Milyen színű a szeder?
- Fekete.
- Akkor ez miért piros?
- Mert még zöld."

Hotel Fagus (kép: Fagus arhívum)
A kilátó épülete belülről pont olyan szagokat áraszt, mint egy száz éves polgári ház padlása, köszönhetően a fából ácsolt lépcsőknek-gerendáknak, valamint a 74 év alatt összgyűlt finom pornak. Az épületet 1936-ban avatták, hála a Városszépítő Egyesület akkori elnökének, Heimler Károlynak, aki az építkezéshez a gyűjtést kezdeményezte. A kilátó és a Károly-magaslat mégsem az ő nevét, hanem Romwalter Károlyét őrzi, aki ugyanennek az egyesületnek választmányi tagjaként saját költségén építtetett fakilátót az akkori Váris-hegy tetején, még 1876-ban. A kilátó tetejéről remek kilátás nyílik egyik irányban a Schneeberg, másik irányban pedig a város felé. A harmadik irányban pedig a balra látható épület áll az erdő közepén.